Jak mnozí z vás jistě ví, tak Bolkacast není jen mluvené slovo. Čas od času vám přineseme psaný komentář nebo zážitky některého z našich sportovních přátel. Jedním z nich je i hokejový trenér Tomáš Černík, který po angažmá v Číně, přesídlil do Itálie, kde již třetím rokem trénuje místní mládež. V následujících řádcích nám přiblížil, jaké popularitě se těší hokej v této alpské zemi a jaké jsou výzvy do budoucnosti.
Lední hokej v Itálii se soustředí především na severní část země, a to od regionu Lombardie až po Alto Adige (Jižní Tyrolsko). Jižně od Milána hokejové kluby nenajdeme. Naopak horské oblasti jsou domovem mnoha hokejových klubů, které tvoří srdce italského hokeje. Alto Adige je známé především mezi českými turisty díky svým lyžařským střediskům a skvělým podmínkám pro zimní sporty. Málokdo si však uvědomuje, že tento region je také baštou italského hokeje. Sport zde hraje významnou roli nejen v komunitním životě, ale i v rozvoji mladých hráčů, kteří často pokračují na nejvyšší úrovni v italských i zahraničních ligách.
Italské kluby najdeme i v dalších regionech, například v okolí francouzských hranic, kde hokej také roste. Kluby jako Aosta a Pinerolo patří mezi silné týmy. Cestování mezi těmito regiony ale není pro hráče příjemné. Sedmihodinová cesta autobusem na zápas je dlouhá, vyčerpávající a nepříjemná.
Hokej v Itálii rozhodně nepatří mezi nejoblíbenější sporty, a to ani v první pětce. I přesto se v severních regionech, jako je Alto Adige, hokej těší rostoucí popularitě, a mnoho dětí se mu věnuje. Členská základna klubů se postupně zvyšuje, což přispívá k nárůstu počtu talentovaných hráčů. Ačkoliv se zde najdou šikovní hokejisté, v porovnání s Českou republikou jich není tolik, protože základna pro tento sport není tak široká.
Mládežnické kategorie v Itálii jsou dvou ročníkové, od U8 až po U16. Nejvyšší mládežnickou kategorií je U19. Po její absolvování přecházejí hráči do dospělého hokeje.
Nejlepší hráči od kategorie U15 často odcházejí hrát do Švýcarska, Německa, do Akademie Salzburg a na další místa po světě. Díky tomu se kvalita mládežnických reprezentačních týmů zvyšuje, protože tito hráči přinášejí zpět cenné zkušenosti.
V Bruniku byla založena Alpská akademie, která soustřeďuje většinu nejlepších hráčů z Itálie. S těmito hráči se účastní různých mezinárodních soutěží a hrají soutěž U19. Momentálně se jedná o ročník 2009, a v budoucnu doufají, že se akademie dostane na úroveň Salzburské akademie.
Podmínky v nejlepších hokejových klubech v Itálii jsou na vysoké úrovni. Kluby mají moderní vybavení, kvalitní tréninkové zázemí a zkušené trenéry. Tyto kluby se kvalitou přibližují těm v České republice, což pomáhá mladým hráčům v jejich rozvoji.
V mládežnických hokejových klubech v Itálii pracuje mnoho českých trenérů, kteří se podílejí na rozvoji hokeje v této zemi. Stejně jako v České republice se neustále diskutuje o úpravách soutěží, což představuje další výzvu pro italskou federaci, jak zlepšit hokej v Itálii.
V dospělém hokeji jsou tři italské kluby, které hrají v mezinárodní rakouské soutěži, známé u nás jako EBEL, nyní přejmenované na Ice Hockey League. Tato soutěž se svou úrovní blíží našim lepším týmům v české první lize (MAXA Liga). Další italské kluby se účastní Alps Hockey League, což je rovněž mezinárodní soutěž, která se úrovní nachází na vrcholu druhé české ligy. Kromě těchto soutěží existuje také italská hokejová liga, jejíž úroveň by se dala přirovnat ke krajské hokejové lize v České republice.
Importní hráči, kteří jsou klíčovými postavami každého týmu, pocházejí především z Kanady, Finska a Švédska. V některých týmech je i několik českých hráčů, kteří zvyšují úroveň ligy. Zbytek týmu tvoří Italové. Každá soutěž má povolený určitý počet importovaných hráčů, kteří jsou nezbytní pro zajištění konkurenceschopnosti a kvality soutěže.
Samozřejmě velkou výzvou pro italský hokej jsou olympijské hry, které se budou konat v roce 2026. Tým Itálie se snaží vyjednat výjimku, aby italští hráči nemuseli strávit dva roky ve své domácí soutěži pro získání pasu. Mnoho hráčů v Severní Americe má kanadsko-italský původ, ale nemají odehrané dva roky v italské soutěži, a proto nemohou nastupovat za svůj národní tým. Uvidíme, jak dopadne vyjednávání o výjimce a jaký tým bude Italská federace skládat pro domácí olympijské hry.
Toto byla krátká ukázka italského hokeje, která vychází z mých zkušeností po třech sezonách strávených v Itálii. Během této doby jsem měl možnost se seznámit s výzvami, které tento sport v zemi čelí, a zároveň i s jeho rostoucím potenciálem. Italský hokej se nachází v zajímavé fázi rozvoje, a i když stále není na stejné úrovni jako v některých jiných evropských zemích, je jasné, že se ve sportovní komunitě i mezi mladými hráči těší stále větší popularitě.
Autorem článku je hokejový trenér Tomáš Černík. Podcast s ním si můžete přehrát na tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=MJQDTPwaCEw&t=19s
